iconsiconsiconsicons

Today’s race in Summerland was composed of two-timed stages.

 

This picturesque agricultural valley has amazing mountain biking on either end of it, with Cartwright to the north and Conkle to the south. A small neutral connection of three kilometers between the two mountains enabled racers to rest and refuel before hitting the throttle again for round two of the day.  The cool morning air gave way to 18-degree temperatures and bluebird skies providing unparalleled views of the South Okanagan beauty.

With yesterday’s gnar-fest done and dusted the field of racers is beginning to settle down. Yesterday was costly for some athletes like Karsten Madsen, Geoff Kabush, and Corey Wallace (all three suffered mechanicals in the form of flat tires). They may have lost a chance for the overall, we’ll see.  That being said, today was another day and another chance to shine.  Kabush, the consummate champion, took full advantage and won the day, while Laurie Arseneault floated effortlessly down the trails, and continued to pad her lead. Haley Smith and Katelyn Button are riding strongly in 2nd and 3rd, and this is a stage race with more gnar on the agenda, anything can happen.

Four more days remain, with Stage 4 (Day 3) kicking off on Apex Mountain tomorrow, at 10am. The vibe is good, the singletrack plentiful and everyone is breathing easier; excited and happy to get back to good-ol-mountain bike racing.

Stage Results (Stage 2 and 3 Combined Results)

 

Open Womens

Laurie Arseneault                   - 1:43:37

Haley Smith                             - 1:48:55

Katelyn Button                        - 1:51:19

            Overall Open Womens Leader – Laurie Arseneault

 

Open Mens

Geoff Kabush                          - 1:28:53

Felix Burke                              - 1:29:16

Andrew L’Esperance               - 1:30:16

            Overall Open Mens Leader – Andrew L’Esperance

 

Team of 2 Mixed

Emily Batty, Adam Morka                   - 1:52:25

Julie Pheonix, Rob Phoenix                 - 2:20:12

Kathy Beresford, Andy Smallman       - 2:23:11

            Overall Team of 2 Mixed Leaders – Emily Batty, Adam Morka

 

Results 40+ Women

Bryna Blanchard                                 - 2:03:55

Kimberly Quinlan                                - 2:05:06

Lyndsay Wrightson                             - 2:07:50

            Overall 40+ Womens Leader – Kimberly Quinlan

 

Results 40+ Men

Eric Tourville                                       - 1:37:45

Graeme Martindale                            - 1:38:32

Paul Cobham                                       - 1:42:51

            Overall 40+ Mens Leader – Eric Tourville

 

Results 50+ Women

Grace Menning                                   - 2:06:00

Christine Soucy                                   - 2:09:32                     

Tamara Blythe                                    - 2:16:42                     

            Overall 50+ Womens Leader – Grace Menning

 

Results 50+ Men

Paul Berry                                           - 1:47:12

Alan Kriss                                            - 1:48:24

John Peachell                                      - 1:50:16

            Overall 50+ Men Leader – Paul Berry

 

Results 60+ Men

Joe Haegert                                         - 2:22:02

Robin Sydneysmith                             - 2:30:06

Graeme Fitch                                      - 2:41:14

            Overall 60+ Men Leader - Joe Haegart

 

Team of 2 Open Mens

James Clift, Dave Johnson                  - 1:56:23

Doan Galarneau, Brett Marcoux        - 2:04:49

Dietmar Pratz, Mark Ashton               - 2:07:55

            Overall Team of 2, Open Mens Leaders – James Clift, Dave Johnson

 

Team of 2 Veterans 80+

John Bula, Taylor Little                       - 1:50:56

Mark Jansen, Peter Tonkin                 - 1:50:56

Aaron Heffey, Phil Hess                      - 2:02:57

            Overall Team of 2, 80+ Leaders – John Bula, Taylor LIttle